Pasożytnictwo

Pasożytnictwo – złodzieje życia

Tasiemiec, owsiki, glista ludzka, rzęsistek pochwowy i tak dalej. Pasożytów w środowisku jest wiele, a pasożytnictwo istniało na świecie odkąd istniały pierwsze organizmy. Wbrew pozorom pasożytnictwo jest ważnym elementem ekosystemu.

pasożytnictwoPasożyty tak samo jak wszystkie organizmy, które wchodzą w skład ekosystemu, stanowią jego nieoderwalna część i żyją na tych samych zasadach co reszta organizmu. Pasożytnictwo to rodzaj zależności między gatunkami (zazwyczaj dwoma) polegający na szkodliwym działaniu jednego gatunku na inny gatunek np. tasiemiec na człowieka. W tej formie zależności jeden organizm czerpie korzyści życiowe kosztem zdrowia drugiego organizmu. Pasożytnictwo uznawane jest za dość szczególną formę drapieżnictwa tzw. symbiozę antagonistyczną. Test Obciążeń Organizmu wykrywa pasożyty, kryjące się w naszym organizmie.

Czym jest pasożytnictwo?

Na przestrzeni wieków istniało wiele definicji pasożytnictwa, tak różnych jak i podobnych do siebie. Pierwszą taką definicję, która odegrała dużą rolę w narodzinach nauki o pasożytach – parazytologii – stworzył w XIX wieku Rudolf Leuckart. W 1852 roku opracował teorię definiującą pasożytnictwo w ten sposób “jeśli zwierzę jest zbyt małe i nieodpowiednio uzbrojone, aby zabić inne zwierzę przeznaczone mu na pokarm, musi zadowolić się splądrowaniem, go i życiem kosztem jego krwi, soków lub części”.

Dzisiejsze definicje są już dużo bardziej szczegółowe i nie będziemy ich tutaj cytować. Najogólniej można powiedzieć, ze pasożytnictwo jest niekorzystną symbiozą dwóch organizmów, gdzie jeden z nich czerpie korzyści na szkodę drugiego. Osobnika czerpiącego korzyści nazywamy pasożytem, natomiast organizm ponoszący straty nazywany jest żywicielem. Wiele pasożytów posiada żywicieli pośrednich i ostatecznych. Np. dla tasiemca żywicielem pośrednim jest świnia, a ostatecznym człowiek, który zjada mięso zakażonej świni i zaraża się pasożytem.

Jakie formy posiada pasożytnictwo

Pasożytnictwo jest związkiem symbiotycznym dwóch organizmów, w którym jeden z organizmów czerpie korzyści kosztem drugiego. Jak pisze Teresa Pojmańska “Obecnie wyróżnia się kilka kategorii związków symbiotycznych, w oparciu o różne stopnie jednostronnego lub obustronnego uzależnienia się partnerów, aż do sytuacji, kiedy żaden z partnerów nie może żyć bez drugiego. Takimi związkami są: z jednej strony mutualizm, związek w którym obaj partnerzy czerpią korzyści z wspólnego życia, z drugiej – pasożytnictwo – w którym korzyści są raczej jednostronne”1. Odróżniamy dwa rodzaje pasożytnictwa: pasożytnictwo zewnętrzne oraz pasożytnictwo wewnętrzne. O ile zewnętrznego pasożyta jesteśmy w stanie zauważyć sami, o tyle do wykrycia wewnętrznego potrzebny będzie Test Obciążeń Organizmu.

  • Pasożytnictwo zewnętrzne

Takimi pasożytami są wszelkie te, które związane z żywicielem nie tracą kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Są to więc wszelkie pasożyty żyjące na ciele żywiciela jak i w jego jamie gębowej, jamach skrzelowych itp. Są to pasożyty odżywiające się naskórkiem, błoną śluzową, krwią, bakteriami oraz innymi mikroorganizmami przebywającymi na skórze i w miejscu bytowania pasożyta.

  • Pasożytnictwo wewnętrzne

“Uważa się organizmy zasiedlające światła i ścianki narządów wewnętrznych i narządy miąższowe, a także penetrujące do wnętrza komórek.”2 Pasożyt taki nie ma bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym.

Test Obciążeń Organizmu a pasożytnictwo

Pasożyty są częścią naszego środowiska i czy tego chcemy czy nie, istnieje szansa, że w czasie całego naszego życia zarazimy się przynajmniej jednym rodzajem pasożyta. W dzisiejszych czasach jest to właściwie nieuniknione. Ponad 30 proc. dzieci w wieku przedszkolnym cierpi na owsiki, a glista ludzka staje się po woli plagą. W Polsce bardzo często występuje tasiemiec uzbrojony. Wszelkie te pasożyty jest w stanie wykryć Test Obciążeń Organizmu. Tym bardziej, ze niektóre pasożyty są na tyle przystosowane, że są w stanie ukrywać się w naszym organizmie przez długi czas nie przejawiając żadnych objawów swojej obecności. Jeden Test Obciążeń Organizmu potrafi wykryć nawet tak sprytne pasożyty jak lamblia, która wytwarza sztuczne białko by zmylić nasz organizm i nie dać się zauważyć. Test Obciążeń Organizmu wykrywa wszelkie obciążenia, które mogę być bezpośrednimi przyczynami choroby. A obciążenia to grzyby, pasożyty, toksyny czy reakcje autoimmunologiczne organizmu.
Oddajemy do Twojej dyspozycji nowoczesne Centrum Diagnostyki Organizmu REVITUM.
Naszą misją jest ”Trwała Witalność i Zdrowie”.
W REVITUM Test Obciążeń wykonują doświadczeni specjaliści biomedycyny. Po dokładnej analizie specjaliści określają Najważniejsze Problemy organizmu, wskazania dla Indywidualnej Kuracji oraz dobierają Indywidualną Kurację.
P.S. Wykryj i Usuń Przyczyny Twoich Dolegliwości i Chorób.

1. T. Pojmańska, Pasożytnictwo, pasożyty i żywiciele, „Kosmos. Problemy nauk biologicznych”, Tom 54 nr.1, 2005r
2. Tamże

Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/users/testorganizmuwp/public_html/wp-content/themes/twentyeleven/content-single.php on line 50

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>